ORZEŁ POSTRASZYŁ NIEDŹWIEDZIA | THE EAGLE FRIGHTENED THE BEAR
Dodane przez MasterZMC dnia 15.06.2012 20:16
Mecz z Rosją przypadł na 12 czerwca w Święto Narodowe Rosji. Polsko-rosyjskie pojedynki zawsze elektryzują emocje kibiców. Do meczu przystąpiliśmy w defensywnym ustawieniu 4–3–2–1, czyli tzw. „choinką”, z wysuniętym na szpicy Robertem Lewandowskim.
Rozszerzona zawartość newsa

Kiedy Szymon spytał mnie, jak obstawiam wynik meczu Polska – Rosja, odpowiedziałem: 2:1 dla naszych. Jestem optymistą. Nasi mobilizują się na trudne mecze.

A ten zapowiadał się ekstremalnie trudno, bo w pierwszej kolejce rosyjska lokomotywa przejechała się po Czechach 4:1. Ultra ofensywnie grający Rosjanie uważani są za faworytów tej grupy, a przez niektórych nawet za pretendentów do tytułu. Ta szybka, zachwycająca kibiców gra wzięła się z holendersko-rosyjskiego romansu, który rozpoczął Guus Hiddink, a jego kontynuatorem jest Dick Advocaat. Swoją drogą, holenderska szkoła trenerska, reprezentowana przez Leo Beenhakkera, nie funkcjonowała tak dobrze na polskim gruncie, kiedy był on coachem naszej reprezentacji, no chyba, że za sukces uznamy sam awans do poprzednich Mistrzostw Europy.

Od tamtego czasu zmienił się trener, zmienili się zawodnicy, zmieniła się drużyna. Odmłodzony skład zespołu, pod wodzą Franciszka Smudy, miał walczyć na Euro 2012 o wyjście z grupy. W meczu otwarcia z Grecją niewiele brakowało do zwycięstwa, a skończyło się remisem 1:1.

W pierwszej połowie było trochę nerwowości, ale nasi stwarzali sobie sytuacje. Po jednej z nich piłka znalazła się w siatce. Niestety strzelający Eugen Polanski był na spalonym i gol nie został uznany. Gra Polaków wyglądała obiecująco, ale w 37. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Andrieja Arszawina, piłkę głową do siatki skierował Ałan Dzagojew i to Rosjanie prowadzili do przerwy 1:0.

Można było przypuszczać, że po zmianie stron worek z bramkami rozwiąże się i Rosjanie będą windować wynik. Nic bardziej mylnego, to Polacy przeważali. W 57. minucie, po szybkim kontrataku, pięknego gola strzałem z lewej nogi zdobył kapitan Kuba Błaszczykowski. Kibice oszaleli z radości. Do końca spotkania nasi atakowali, ale wynik już się nie zmienił.

Prezentowaliśmy się lepiej motorycznie od Rosjan i to naprawdę robiło wrażenie. Poza tym mecze Polska – Rosja są zawsze szczególne pod względem wyrównanej rywalizacji. Podobnie jest w pojedynkach siatkarskich, pamiętamy piękne nasze zwycięstwa 3:2 na Mistrzostwach Świata 2006 czy też 3:1 podczas Ligi Światowej 2011. Rosjanie w meczach z Polską jednocześnie się mobilizują i deprymują, nie jest to nigdy jednostronne, stąd pojedynki te są zażarte.

Polacy zagrali jeszcze lepiej niż z Grecją, pewnie między słupkami bronił Przemysław Tytoń, a cały zespół dobrze wyglądał kondycyjnie. Sytuacja w grupie jest taka, że tylko zwycięstwo z Czechami da nam awans do ćwierćfinału.

Polska - Rosja 1:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Alan Dzagojew (37-głową), 1:1 Jakub Błaszczykowski (57).

Żółta kartka - Polska: Robert Lewandowski, Eugen Polanski. Rosja: Igor Denisow, Ałan Dzagojew.

Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy). Widzów 55 920.

Polska: Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Damien Perquis, Sebastian Boenisch - Jakub Błaszczykowski, Eugen Polanski (84. Adam Matuszczyk), Rafał Murawski, Dariusz Dudka (73. Adrian Mierzejewski), Ludovic Obraniak (93. Paweł Brożek) - Robert Lewandowski.

Rosja: Wiaczesław Małafiejew - Aleksandr Aniukow, Aleksiej Bierezucki, Siergiej Ignaszewicz, Jurij Żyrkow - Roman Szyrokow, Igor Denisow, Konstantin Zyrianow - Ałan Dzagojew (79. Marat Izmaiłow), Aleksandr Kierżakow (70. Roman Pawluczenko), Andriej Arszawin.