DLA CIEBIE I OGNIA
Dodane przez MasterZMC dnia 14.02.2010 00:04

"ZAWSZE MOGŁEŚ PRZYJŚĆ DO MNIE"

Gatunek: thriller, kryminał
Produkcja: Wytwórnia Filmów Kalina w Trójmieściu (kino niezależne) – Polska 2008
Reżyseria i scenariusz: Mateusz Jemioł, Tomasz Zasada
Muzyka: Michał Wasilewski
Zdjęcia: Tomasz Zasada
Występują:
Michał Chołka - Adam
Małgorzata Regent - Ania (narzeczona Adama)
Marek Richter - Janusz
Łukasz Jakubowski - Paweł
Karolina Adamska - Ola
Wojciech Tremiszewski - sierżant Sadowski
Małgorzata Talarczyk - pani Renia
Krzysztof Wojciechowski - Maciej
Leszek Czerwiński - ekspert
Marcin Tafejko - Piotr
Andrzej Śledź - ksiądz Nowak
Ula Kowalska - mama Ani
Krzysztof Matuszewski - tata Ani

Podobieństwa / Nawiązania / Inspiracje:
- Adwokat diabła, thriller USA 1997, reż. Taylor Hackford
- Harry Angel, horror Kanada 1987, reż. Alan Parker
- Osiem milimetrów, thriller Niemcy/USA 1999, reż. Joel Schumacher
- Zagubiona autostrada, thriller Francja/USA 1997, reż David Lynch
- Zostań, film psychologiczny USA 2005, reż. Marc Forster
- Carlos Ruiz Zafon, Gra anioła (2008) - książka

Moja ocena: 8/10


ZWIASTUNŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

MICHAŁ WASILEWSKI – POZWOLĘ CI ZARAZ ODEJŚĆPrzed seansem tego filmu słyszałem, że jest lepszy od „Naznaczonego”, a strony internetowe głosiły, iż jest to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów niezależnych ostatnich lat. Tak więc film zaczynał od wysokiego C i to wysokie C utrzymywało się również podczas oglądania.

Adam jest dziennikarzem prasowym w „Kurierze Pomorza”. Jest ambitny i żądny sławy. Nie cofa się nawet przed podłożeniem księdzu materiałów pornograficznych, tylko po to, żeby oczernić go w artykule i zyskać rozgłos na całą Polskę. Niedługo przekona się, że zło, które czynimy zawsze do nas powróci, by nas pognębić i zniszczyć.
Pewnego dnia do Adama przychodzi dziwna przesyłka. Koperta z napisem „Tibi et igni (Dla ciebie i ognia)”, a w środku zdjęcia jego dziewczyny Ani. Pokazuje je Ani, a ona jest przekonana, że nigdy nie była w miejscach ze zdjęć… Od tej chwili Adam będzie starał się… Po drodze zdarzą się wypadki, które wszystko zmienią.

Naprawdę wciągnąłem się w tę historię, wszedłem w nią tak bardzo, że nawet nie dostrzegłem amatorskiej gry aktorów. Chyba żaden polski film mnie tak nie wciągnął. Czekałem z napięciem, co się stanie dalej i wraz z głównym bohaterem pytałem, o co tu chodzi.
Akcja idzie żwawo i logicznie. Jednak mniej więcej w połowie filmu troszkę fabuła się załamuje. Mamy pewien niespodziewany zwrot, w który nie każdy uwierzy. Ja miałem wątpliwości. Wszystko szło logicznie, ale to, co się dzieje po połówce jest jakby zbyt słabo umotywowane, jak dla mnie. A końcówka wymiata, choć to zależy…

Główne zarzuty wobec tego filmu, to słaba gra aktorów i zbytnia wtórność w stosunku do innych, znanych filmów tego gatunku. Mnie aktorzy nie razili, a fabuła (choć można nad nią dyskutować) jest bardzo ciekawa i oryginalna, jak na polskie kino. Trzeba również podkreślić genialną muzykę Michała Wasilewskiego, która jak wiadomo w filmach horroro-thrillerowych odgrywa kluczową rolę.

Młodzi niezależni twórcy zaserwowali mi film, którego nie spodziewałem się obejrzeć w rodzimym języku. Można by go ustawić w pierwszym szeregu obok „Długu” Krzysztofa Krauzego. Rzecz naprawdę godna uwagi.


OPINIE INNYCH
"Jak na polski film to kozak"

Noname1000r"Film naprawdę pełen zaskok"

tabaluga191919"Jestem naprawdę miło zaskoczony takim filmem. Jest świetny, aż nie dowierzam, że to polska produkcja. Czyżby polskie kino miało renesans?"

lotnik24
"Wybory... Życie ludzkie to wybory... Nigdy nie możemy być pewni, co jest rzeczywistością, ani kto w danej sytuacji pociąga za sznurki... Może ktoś chce zobaczyć do czego jesteśmy zdolni...?"

dxluie
"Ostatni raz byłem tak podniecony po obejrzeniu "Długu". Wy startujecie z innego pułapu, dlatego większe brawa dla Was. Po końcowych literach jeszcze chwilę siedziałem zamurowany..."

underoneflag


Zobacz po obejrzeniu filmu:
Interpretacje filmu "Dla Ciebie i ognia"
Wątpliwość co do fabuły
Pomysł niezły, szkoda, że cudzy

Zobacz też:
Jest zbyt wiele piękna by rezygnować | There's too much beauty to quit