REQUIEM DLA SNU | REQUIEM FOR A DREAM (2001)
Dodane przez MasterZMC dnia 02.02.2010 23:57
Klasyka (Classics) | Zekranizowane książki (Screened books) | Polecane filmy (Recommended movies) | Muzyka filmowa (Film score)

"PO OBEJRZENIU TEGO FILMU NIE BĘDZIESZ JUŻ TĄ SAMĄ OSOBĄ"
Gatunek: dramat
Produkcja: USA 2000
Reżyseria: Darren Aronofsky
Scenariusz: Darren Aronofsky i Hubert Selby Jr.
Materiały do scenariusza: Hubert Selby Jr., Requiem dla snu (książka)
Występują: Ellen Burstyn (Sara Goldfarb), Jared Leto (Harry Goldfarb), Jennifer Connelly (Marion Silver), Marlon Wayans (Tyrone C. Love)
Strona: www.gutekfilm.pl/requiem-dla-snu
Miejsce na mojej liście: 5
Moja ocena: 9/10ZWIASTUNYŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

CLINT MANSELL "LUX AETERNA (ŚWIATŁO WIECZNE)" - VIOLINSCLINT MANSELL "LUX AETERNA (ŚWIATŁO WIECZNE)" - FULL ORCHESTRA


To nie jest film. To ja. To my. Jak zwykle byśmy chcieli, tak teraz nie chcemy. Biegnę na moście, tam nie ma już ciebie. Biegnę na przystanek, tam już nie stoisz. Chciałem iść na sanki, lecz śnieg się roztopił. Trudno być Szemkelem w świecie zgasłych marzeń. Tak bardzo chciałem, by zima trwała wiecznie.

Pamiętam Ciebie Mamo. Pamiętam Ciebie Moja Dziewczyno. Pamiętam Ciebie Najlepszy Kolego. I łódź na brzegu jeziora.

W twym requiem dla snu, gdy zasypiasz skulona - jestem. I jeśli kiedyś zaświeci, nie pozwól zapomnieć, że jesteś.

Już za chwilę będę tu. Zasnę dla snów.

.........................................................................................................................

Trzymaliśmy się za ręce idąc do Santiago de Compostela. Oglądaliśmy filmy w kinie. Na szczycie Tarnicy roniliśmy łzy. Byłem dobrym pisarzem, Ty pięknie rysowałaś. I była zgroza nagłych cisz..........................................................................................................................


Ten film jest mocny i skuteczny jak igła wbita w żyłę. Wstrząsa prawdą. Podobnie czułem się chyba tylko po obejrzeniu "Funny games".
Miałem napisać, że to film obowiązkowy dla każdego Szemkela i każdego połamanego ludzika, ale trzeba napisać inaczej... To film dla każdego człowieka (powyżej 18 lat). Bezwzględnie należy mu się miejsce w dziesiątce najlepszych filmów wszech czasów.OPINIE INNYCH

"To jest pierwszy horror o naszej rzeczywistości. To jest horror, w którym nie ma duchów, kosmitów, potworów. To jest straszny film".

Michał Karchut"Darren Aronofsky pokazał uzależnienie ze wszystkimi jego szczegółami - nałóg ma podłoże psychiczne, jest ściśle związany z ludzkimi marzeniami i dążeniami, jest jakby odpowiedzią na zło i niesprawiedliwość świata. Narkoman jest normalnym człowiekiem, z normalnymi, życiowymi problemami. Biorą ludzie wrażliwi, dobrzy, niegodzący się z cierpieniem, jakiego muszą doświadczać. Główny bohater, Harry, mimo że sam jest nałogowym narkomanem, boi się, że jego matka uzależni się od leków. (...) ["Requiem dla snu"] jest jednym z tych filmów, które aż porażają i zmuszają do myślenia, a jednocześnie są bardzo ciekawe dla widza. On jest nie tylko warty obejrzenia - on MUSI być obejrzany".

BenQ- Myślę, że w szkołach zamiast nudnych wykładów na temat dragów powinni pokazywać ten film.
- Ciekawy pomysł, tylko, że ten film jest od 18 lat.
- Ale narkotyków nie zażywają tylko pełnoletnie osoby.

Rozmowa z Karoliną"Ten film niszczy człowieka do głębi i jeszcze ta muzyka... Daje do myślenia. Uwielbiam go oglądać, ale nie za często, bo się pochlastać można".

Kamil

INSPIRACJE

ROZRYWKA


............................................................................................................................................

MYŚLI

"Po raz kolejny tego dnia czytał jej słowa: Nie bądź samotny. Bądź szczęśliwy. Tylko tyle po sobie zostawiła. Te dwa zdania, które tak wiele mówiły o niej samej. Kiedy wpatrywał się w jej drobne pismo, wyobrażał sobie jak pisała ten liścik do niego. Zapewne siadła przy swoim zagraconym biurku, z cappuccino w kubku. Spod stery papierzysk wygrzebała swój ulubiony długopis, do którego wkłady można było kupić tylko w jednym sklepie w Krakowie i zastygła w bezruchu myśląc, co napisać. Być może włączyła przy tym swoją ulubioną piosenkę "Requiem for a dream" i wsłuchując się w nieskazitelnie czyste dźwięki, popijała gorący napój – bo wg niej zimne cappuccino, to nie cappuccino.
Być może później spojrzała na jego zdjęcie. Być może po policzku spłynęła jej łza na myśl, że jutro zobaczą się po raz ostatni. Skąd wiedziała, że to będzie ich ostatnie spotkanie? Nie wiedział. Być może ta kobieca intuicja naprawdę istnieje. Gdy się spotkali, czas jakby na ten moment się zatrzymał. Dostrzegł w jej oczach smutek. Ona sama zaś była nazbyt spokojna. Czekał, aż wybuchnie. Chciał, by wygarnęła mu, jakim jest podłym draniem. Nie zrobiła tego. Nie żądała wyjaśnień. Nie prosiła. Nie płakała. Gdy już odwiózł ją na dworzec... Podarowała mu tą jedną karteczkę. I tam też zakończyła się ich historia. Odjechał, a ona jeszcze długo wpatrywała się w miejsce, gdzie stał samochód – tego jednak nie wiedział, tego nie mógł się domyślić.
Nie bądź samotny. Bądź szczęśliwy – przeczytał raz jeszcze te słowa i schował ową kartkę do portfela".

eyesOfsoul"Sztuczny śmiech pokazuje tylko jak bardzo jesteśmy bezsilni wobec życia".
Oleeeek

Zobacz też:
"Requiem dla snu" w Top 10?
"Requiem dla snu" w hip-hopie (pytamy.pl)
"Requiem dla snu" w hip-hopie (filmweb)
Zostawić Las Vegas (filmweb)
Dyskusja o dopalaczach (od 22 minuty)
Szemkel
Leśmian - Dziewczyna
Requiem dla 1 500 000 000
Droga życia | The way of life