ERIC-EMMANUEL SCHMITT "OSKAR I PANI RÓŻA"
Dodane przez MasterZMC dnia 14.09.2009 14:58

Klasyka
Zekranizowane
UlubioneTytuł: Oscar et la dame Rose
Rok wydania: 2002

Polskie wydanie
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2004

O TYM, CO WAŻNE


"Oskar i pani Róża" to pierwsza książka Schmitta, jaką przeczytałem. W Polsce twórczość tego pisarza stała się znana właśnie dzięki tej książce. Wydana została w 2004 r. i z tego co pamiętam jeszcze w tym samym roku zajęła 3. miejsce pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy w naszym kraju. Często porównuje się ją do „Małego Księcia”, a niektórzy krytycy mówią, że powieść Schmitta to „świecka biblia” ludzi starych i młodych. Skąd takie pozytywne opinie?

W szpitalu przebywa 10-letni chłopiec o imieniu Oskar, który jest chory na białaczkę. Dobrze wie, że w niedługim czasie umrze (być może już za 12 dni). Oskar nienawidzi swoich rodziców, a w Boga, podobnie jak w Świętego Mikołaja, nie wierzy.
W jego trudnej drodze towarzyszy mu wolontariuszka – pani Róża. To właśnie ona proponuje Oskarowi pewną „zabawę”. Oskar ma sobie wyobrazić, że każdy upływający dzień to jakby 10 lat jego życia. Róża prosi też chłopca, by każdy z tych dni kończył napisaniem listu do Pana Boga. I tak oto jednego dnia Oskar ma 20 lat, a drugiego już 30... Jego przyjaciółka chce, by chłopiec w ten sposób przeżył całe piękno swego niedokończonego życia.

O czym jest ta książka? Trudno dać jedną odpowiedź… Można powiedzieć, że jest to książka o tym, co ważne… Schmitt dotyka spraw, z którymi my „dorośli” często nie umiemy sobie poradzić, nie wiemy, jaką przyjąć wobec nich postawę. Jak zachować się wobec cierpienia? Jak przełamać nieśmiałość, gdy nam na czymś zależy? Jak wierzyć, gdy nie rozumiemy trudnych zdarzeń? W problemach, dylematach i wyborach Oskara możemy odnaleźć siebie, swoje własne życie. A może szczególnie ci z nas, którzy mają już spory kawałek tego życia za sobą.

Autor z delikatnym wyczuciem porusza tematy, o których wolimy milczeć, takie jak zdrada, cierpienie, śmierć… Książka Schmitta próbuje dać odpowiedź na pytanie: "jak żyć?"

Mały Oskar uczy, że warto głęboko patrzeć na życie i przeżyć je pięknie.Recenzje z okładki:

"Opowieść Schmitta jest przypowieścią nie tylko o dziecku, ale i o nas - dorosłych, o naszych uprzedzeniach, fobiach i niespełnieniach. W głębszym wymiarze książka Schmitta to również próba odpowiedzi na pytanie: jak żyć?"

Piotr Huniewicz "Polityka"


Przeczytaj też | Also read:
Niebo istnieje naprawdę | Heaven is for real
Prezent urodzinowy | A birthday gift
Dwie Biblie | Two Bibles
Khaled Hosseini – Chłopiec z latawcem (Kite runner)
Broniewski – Obietnica
Baczyński – Elegia o… [chłopcu polskim]
Leśmian – Urszula Kochanowska
Eric Clapton – Tears in heaven